5 SIMPLE STATEMENTS ABOUT LECZENIE JASKRY WARSZAWA EXPLAINED

5 Simple Statements About leczenie jaskry warszawa Explained

5 Simple Statements About leczenie jaskry warszawa Explained

Blog Article

Sposób submitępowania dostosowuje się indywidualnie do sytuacji każdego chorego. Zależy on m.in. od stopnia uszkodzenia nerwu wzrokowego i widzenia w chwili rozpoznania, od szybkości postępowania uszkodzenia wzroku oraz od wieku pacjenta.

Niestety, obecnie jest to choroba nieuleczalna, choć medycyna stworzyła już skuteczne terapie, dzięki którym przy wczesnym wykryciu jaskry można zminimalizować ryzyko znacznego pogorszenia się jakości widzenia lub utraty wzroku. Leczenie jaskry polega na obniżaniu ciśnienia śródgałkowego za pomocą środków farmakologicznych lub – w przypadku zaawansowanego stadium choroby – operacji przeciw jaskrowej.

Metody ta cechuje się wysoką precyzją oraz możliwością powtarzania zabiegu w razie potrzeby. Może być stosowana u pacjentów w każdym wieku, u dzieci oraz u osób, u których pojawia się nietolerancja na krople. Sprawdza się również u pacjentów z jaskrą pierwotną otwartego kąta.

Warto też wiedzieć, że jest to choroba dziedziczna – ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli ktoś w naszej rodzinie zmagał lub zmaga się z tym problemem. Wśród czynników ryzyka wymienia się też wiek powyżej forty. roku życia, znacznego stopnia wady wzroku oraz choroby kardiologiczne, takie jak nadciśnienie tętnicze.

W zależności od postaci choroby (jaskra z zamkniętym lub otwartym kątem) stosuje się rożne metody leczenia. Celem leczenia jaskry jest zatrzymanie articleępu choroby.

Jaskra jest chorobą nieuleczalną, a podejmowane metody jej leczenia mogą jedynie powstrzymać postęp choroby, nie są natomiast w stanie cofnąć już leczenie jaskry warszawa poczynionych w strukturze nerwu zniszczeń. W przypadku jaskry w początkowym stadium stosuje się przede wszystkim leczenie farmakologiczne, które polega na podawaniu leków (głównie w postaci kropli na jaskrę do oczu), zmniejszających produkcję cieczy wodnistej w gałce ocznej lub ułatwiających jej odpływ.

Rozwojem jaskry mogą skutkować także uszkodzenia w obrębie gałki ocznej, np. po przebytych operacjach oczu.

Badanie OCT pozwala bardzo precyzyjnie zmierzyć grubość nerwu wzrokowego i porównać ją do wartości uznawanych za normę. Stosunkowo często nerw wzrokowy widoczny na dnie oka ma budowę, która wydaje się nieprawidłowa. W tym przypadku prawidłowy wynik badania OCT pozwala na wykluczenie jaskry. Badanie pola widzenia to badanie, które trwa kilkanaście minut i wymaga od pacjenta dużo skupienia.

Jaskra PEX, czyli w przebiegu zespołu pseudoeksfoliacji, zależna jest od zmian w soczewce, która łuszczy się powodując podwyższenie ciśnienia w oku. Jaskra wtórna w podwichnięciu soczewki powodowana jest jej złym położeniem w oku.

Badanie OCT jest bezpieczne i może być wielokrotnie powtarzane. Porównywanie kolejnych wyników ułatwia śledzenie stopniowo zachodzących zmian w warstwie włókien nerwowych siatkówki i na tarczy nerwu wzrokowego w celu potwierdzenia lub wykluczenie progresji choroby.

Bardzo często ten zabieg skutecznie powstrzymuje write-upępy jaskry. Należy jednak pamiętać o tym, że oko po takim zabiegu powinno być regularnie kontrolowane przez specjalistę – zrobiony otwór jest tak niewielki, że czasem samoistnie zarasta i zabieg należy powtórzyć.

A to za sprawą niskiego ciśnieniem krwi, które w nocy, podczas snu obniża się jeszcze bardziej i prowadzi do niedokrwienia i uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Siateczka beleczkowania przypomina sito, zbudowane z beleczek tworzących warstwy z większymi i mniejszymi przestrzeniami, przez które ciecz wodnista wypływa z oka.

Oko ulega powiększeniu, przybiera białawo-niebieskawe zabarwienie oraz wykazuje intensywny światłowstręt, nadmierne łzawienie i zaciskanie powiek. Choroba zagraża widzeniu i wymaga niezwłocznego leczenia.

Report this page